GYIK

Mikor lehet jelentkezni az oviba?

Az óvodai felvétel, átvétel jelentkezés alapján történik.
Az óvodába a gyermekek beíratására minden év április 20-a és május 20-a között kerül sor, az intézményben feltüntetett időpontban.

Még nem töltötte a hármat, lehet-e?

– Az óvodai felvétel folyamatos. Az újonnan felvett gyermek attól a naptól kezdhet óvodába járni, amikor betöltötte a harmadik, illetve szabad férőhely esetén 2,5 éves életévét. 

Ingyenes-e az étkezés?

– Az étkezési térítési díjkedvezményeket a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 151. §-a szabályozza a 151.§ (9), (10a), (10b), (12) bekezdései, továbbá a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátások és gyermekvédelmi szakellátások térítési díjáról és az igénylésükhöz felhasználható bizonyítékokról szóló 328/2011. (XII.29.) Korm. rendelet)
– 2015. szeptember 1-jétől ingyenes gyermekétkeztetésre jogosultak (szülői nyilatkozat alapján):
– a gyermek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül;
– tartósan beteg vagy fogyatékos az óvodás gyermek, vagy olyan családban él,
amelyben tartósan beteg vagy fogyatékos gyermeket nevelnek;
– olyan családban él, amelyben három- vagy több gyermeket nevelnek;
– olyan családban él, amelyben a szülő nyilatkozata alapján az egy főre jutó havi
jövedelem összege nem haladja meg a kötelező legkisebb munkabér személyi jövedelemadóval, munkavállalói, egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékkal csökkentett összegének 130%-át
– nevelésbe vették.
– A szülő étkezési térítési díjat köteles fizetni abban az esetben, ha nem tartozik a gyermekvédelmi törvény kritériumai alá.

Ételallergiás a gyerekem. Lehet-e speciális étkezést igényelni a részére?

Igen.
Minden nevelési év kezdetekor a diétás étkező esetében kötelező leadni – az étkezés megkezdése előtt – a szakorvosi igazolást, a diéta típusának (allergén anyagok) pontos meghatározásáról (nem elég a klinikai zárójelentés, MÁK-nak leadott szakorvosi igazalás), valamint a diétás étkezést igénylő adatlapot. Amennyiben a szakorvosi igazoláson nem szerepel a pontos diéta (allergén ayagok) meghatározása, akkor a szülőnek szükséges kérni egy olyan igazolást is a szakorvostól, amelyen egyértelműen fel vannak tűntetve az érzékenységet kiváltó anyagok. Ilyen esetekben együtt kell leadni a két igazolást a szülőnek a közétkeztetésben érintett intézménynek, aki továbbítja a Kalória Kft.-nek.
Továbbá hiányzás esetén előző nap kell lemondani az étkezést a gödöllői Kalória Kft.-nél, dr. Gál Ilona dietetikusnál a 06-20/590-8020 telefonszámon.

Meddig kell reggel beérni az oviba?

– Az óvodai élet zavartalansága érdekében a gyermekek 8:30-ig a nagycsoportos korú gyermekek 8:00 óráig érkezzenek az óvodába, délben 12:30-tól-13:00-ig, délután 15.30-tól távozzanak. Ezekben az időpontokban tartjuk nyitva az óvodák ajtaját.

Ebéd után hazavinném, lehet-e?

Igen, előzetes bejelentés után.

Nem érek oda a gyerekemért 17.30-ra….

Az a szülő, aki gyermekéért, a nyitvatartási idő után érkezik, és nem értesíti az óvodát a késés okáról, a gyermek hollétéről tájékoztatást a bejárati ajtón talál.

Van-e őszi, téli, tavaszi szünet?

Az iskolai őszi, téli, tavaszi szünet ideje alatt a tagóvodák nyitvatartása, a várható gyermeklétszám figyelembevétele, illetve az óvoda gazdaságos működése alapján történik.

Külföldre költözünk

 A kérelmet az Oktatási Hivatalhoz szükséges benyújtani.

Milyen dokumentumok szükségesek a beiratkozáshoz?

  Az óvodai beiratkozáskor be kell mutatni:

              -a gyermek nevére kiállított lakcímet igazoló hatósági igazolványt

              – a személyazonosság igazolására szolgáló okmányt (személyi igazolvány vagy

                 útlevél)

              – a gyermek nevére kiállított TAJ kártyát

              – a gyermek nevére kiállított anyakönyvi kivonatot

              – külföldi állampolgárság esetén a jogszerű tartózkodást megalapozó okiratot

              – a gyermek sajátos nevelési igényét, hátrányos helyzetét stb. igazoló dokumentumot

Hogyan kell igazolni a hiányzásokat?

– Ha a gyermek az óvodai foglakozásról távol marad, mulasztását a törvényes képviselőjének igazolnia kell.
– A mulasztást igazoltnak kell tekinteni, ha:
– 1-3 nap közötti időszakra szóló hiányzást a csoport óvodapedagógusa közül az egyik személy engedélyez előzetes bejelentés alapján, mely írásban történik
– 4-10 nap időszakra szóló hiányzást írásban előzetes bejelentés alapján indoklással kell kérni- melyet az óvodavezető engedélyezhet
– hosszabb hiányzást vagy rendszeres (pl. a hét mindig azonos napján) kért hiányzást csak egyedi elbírálást igénylő esetben (indokolt esetben) az óvodavezető engedélyezhet a nevelési évre szólóan
– Ha a gyermek hatósági intézkedés vagy egyéb alapos indok miatt nem tud kötelezettségének eleget tenni, hiányzását igazoltnak tekintjük.
– Az iskolai szünetek idejére vonatkozó hiányzások szabályozása az erről szóló 4. számú fejezetben található.
– Beteg gyermek az orvos által meghatározott időszakban nem látogathatja az óvodát. Betegség miatti hiányzás után a gyermeket csak érvényes orvosi igazolással fogadhatja az óvodapedagógus.

Nem értek egyet az óvónővel. Kihez fordulhatok?

– Amennyiben az óvoda működésével vagy gyermeke ellátásával kapcsolatban a szülőnek észrevétele, panasza van azt szóban, vagy írásban az óvodavezetőjéhez nyújthatja be. Az írásban benyújtott észrevételre, panaszra az óvoda vezetője köteles 30 napon belül írásban válaszolni.
A panaszkezelés fokozatai:
• óvodapedagógus • tagóvoda vezető • óvodavezető • fenntartó
• oktatási jogok biztosa


Baleset érte a gyermekemet az óvodában. Ilyenkor mi történik?

Baleset esetén értesítjük a szülőket és biztosítjuk a gyermek szükséges orvosi, szakorvosi ellátását, vagy indokolt esetben hívjuk a mentőszolgálatot.